Co zrobić, kiedy jesteś świadkiem przemocy?

Co zrobić, kiedy jesteś świadkiem przemocy?

Jak możemy pomóc komuś, kiedy jesteśmy świadkami przemocy? Zazwyczaj nikt się nad tym nie zastanawia, dopóki nie stanie się to w jego bloku, na przystanku, szkole, tramwaju… Wtedy zazwyczaj jest już za późno na szukanie informacji i nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Podpowiemy Wam dziś, co można zrobić, kiedy jest się świadkiem jakiejkolwiek przemocy.

  • Przede wszystkim możesz zareagować słownie. Często osoby, które zachowują się przemocowo w miejscach publicznych, czują się bezkarnie. Jeśli nie jest to zachowanie fizycznie agresywne, ale np. słowne w stosunku do dziecka, zawsze warto zareagować. W jaki sposób? To zależy od sytuacji. Jeśli widzisz, że np. ktoś krzyczy na swoje dziecko, można podejść i spytać, czy nie potrzebuje może pomocy? A może coś się stało, co wywołało w osobie takie wzburzenie? Można też jawnie powiedzieć, że to przemoc i poinformujesz służby. Należy jednak w takich sytuacjach umieć ocenić, czy nic nam nie grozi. Wzburzona mama może potrzebować pomocy – ale już awanturujący się z żoną pijany mąż może stanowić zagrożenie i dla nas. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest…
  • …Wezwanie służb – czyli policji. Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.
  • Jeśli masz więcej czasu albo podejrzewasz, że ktoś stosuje przemoc (np. za ścianą Twojego mieszkania często słyszysz awantury), możesz zadzwonić na Niebieską Linię. Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy. Numer to 800 120 002 i jest czynny od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00, a w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00.
  • Jeśli podejrzewasz, ze ktoś doświadcza przemocy w rodzinie, możesz powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. Może on wysłać pracownika, aby odwiedził rodzinę i przeprowadził wywiad środowiskowy. Możesz iść do najbliższego Ośrodka lub zadzwonić. Jeśli nie wiesz, gdzie on jest, najbliższy znajdziesz na stronie urzędu miasta w twojej gminie.
  • Kiedy wiesz, że ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, zawiadom Sąd Rodzinny. Możesz je napisać lub złożyć ustnie. Wystarczy, że opiszesz sytuację dziecka, a jeśli znasz jego dane, również je podaj.

Artykuł powstał na podstawie informacji z oficjalnej strony GOV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content