Na jakie potrzeby odpowiada nasz projekt i dlaczego?

Na jakie potrzeby odpowiada nasz projekt i dlaczego?

Projekt “NGO online – działajmy nie zwalniajmy” odpowiada na potrzebę przeniesienia działań realizowanych przez organizacje pozarządowe do świata online z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne.

Jak wskazuje raport opublikowany w 2021 „Rok w pandemii” Raport z badań organizacji pozarządowych. opracowany przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, aż 41% organizacji zawiesiło większość działań sprzed pandemii, 39% nie prowadzi żadnych działań online, a 22% ocenia, że pandemia pogorszyła ich sytuację.

Wśród organizacji zajmujących się edukacją i wychowaniem aż u 66% NGO sytuacja się pogorszyła, a negatywne skutki pandemii najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.
W kwietniu 2020 roku 38% organizacji przewidywało, że w dużym stopniu będzie mogło wykorzystać nowe technologie w pracy. Dane zebrane po 10 miesiącach funkcjonowania w pandemii potwierdzają te przewidywania – 36% organizacji przeniosło większość swoich działań do internetu. Jednak na przełomie 2020 i 2021 roku 39% organizacji praktycznie żadnych działań nie prowadziło online. Zdecydowana większość z nich (81%) twierdziła, że nie pozwala na to charakter ich działań.

Drugą pod względem częstości wskazań przyczyną nieprowadzenia działań online są problemy odbiorców – ze sprzętem, internetem, a także obsługą komputera, a 11% NGO brakuje kompetencji cyfrowych. Aż 65% organizacji
obawia się utraty ciągłości usług świadczonych odbiorcom. Jednocześnie dla 57% organizacji pandemia stała się impulsem do przeniesienia działań do internetu, 31% organizacji planuje zachować działania zdalne po zakończeniu pandemii. Dodatkowy sprzęt oraz narzędzia umożliwiające pracę zdalną potrzebuje 36% organizacji.

W ramach projektu zaplanowaliśmy działania będące odpowiedzią na wymienione problemy, potrzeby i obawy organizacji pozarządowych w Polsce. Zostanie przeprowadzonych szereg działań na rzecz rozwoju
kompetencji związanych z efektywnym działaniem NGO w internecie. Projekt będzie miał wpływ na podjęcie i/lub rozszerzenie działalności organizacji pozarządowych w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content